Poland Running, polandrunning.pl


 


Ponad 300 zawodników wzięło udział w II Biegu Jedności Kaszubów we Władysławowie

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo

II Bieg Jedności Kaszubów we Władysławowie przeszedł do historii. Na mecie zameldowało się ponad trzystu zawodników. Większość z nich to mieszkańcy Kaszub, ale nie zabrakło także osób z innych części Polski, nawet drugiego jej końca, ze Śląska czy z Rzeszowa. Bieg miał też drobny wymiar międzynarodowy, gdyż wzięli w nim udział Rosjanie z Kaliningradu oraz Słowenka studiująca w Trójmieście.


W porównaniu z pierwszą edycją organizatorzy przygotowali dla biegaczy więcej dystansów. Osobno startowały dzieci, które miały do pokonania odcinek 1238 m. Taki nietypowy dystans wiąże się z historyczną datą bulli papieża Grzegorza IX, w której to pierwszy raz pojawia się pisemna wzmianka o Kaszubach.

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo, Poland Running


Dorośli mieli do wyboru trasy pięcio- i dziesięciokilometrowe. Na «piątce» można było się też ścigać z kijkami nordic walking. Klasyczną piątkę najszybciej pokonali – wśród kobiet Katarzyna Owczarek z Kosakowa, a wśród mężczyzn Grzegorz Kujawski z Pucka. Natomiast na dziesięć kilometrów najszybciej pobiegli Kamila Plichta z Goręczyna i Bartłomiej Nikrant z Leśniewa. Wśród kijkarzy zwyciężyli odpowiednio Katarzyna Szpilman z Gdyni i Leonard Naczk z Lęborka.

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo, Poland Running


Dodatkowo dla śmiałków przygotowano dystans półmaratoński. Wzięła w nim udział delegacja władysławowskich biegaczy - Aurelia Dehling-Sobańska, Waldemar Abucewicz i Franciszek Sojka. Nie był to bieg na czas. Grupa - pod eskortą policyjnego radiowozu - biegła razem do Sławoszyna, gm. Krokowa. Na miejscu złożyli bukiet żółtych róż z czarno-żółtą kokardą pod tablicą upamiętniającą doktora Floriana Ceynowę, urodzonego w Sławoszynie «budziciela Kaszubów».

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo, Poland Running


Na trasie Biegu Jedności Kaszubów we Władysławowie i Chłapowie zawisły flagi kaszubskie i miejskie. Sami uczestnicy również specjalnie przygotowali się do biegu. Część z nich biegło w strojach kaszubskich, albo przynajmniej z elementami stroju podkreślającymi kaszubskość. Po minięciu mety biegacze otrzymywali nietypowe, okolicznościowe medale. Nietypowe, bowiem ceramiczne, ręcznie wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pucku.
Po zakończeniu biegu na uczestników czekała gorąca zupa, a także herbata i kawa. Dla dzieci przygotowany był konkurs plastyczny z nagrodami. Puchary trafiły do najszybszych uczestników biegu, a nagrody dla dorosłych zwyczajowo losowane były wśród wszystkich biegaczy.

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo, Poland Running


Organizatorem biegu było Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie. Partnerem biegu była Grupa Energa, a współorganizatorem stowarzyszenie Kaszubska Jednota. Współpraca: UKS Bliza Władysławowo, UKS Mewa Władysławowo, Stowarzyszenie Rozwoju Szotlandu, Urząd Gminy Krokowa, Krokowskie Centrum Kultury, oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego we Władysławowie. Podziękowania składamy też wolontariuszom i służbom zabezpieczającym trasę (policjantom, strażnikom granicznym, strażnikom miejskim, strażakom z Chłapowa i Władysławowa).

Bieg Jedności Kaszubów Władysławowo, Poland Running


© Photo: Konrad Kedzior, Wladyslawowo.pl   © Copyright. All rights reserved.


Poland Running